Сравнение на клетъчните и транскриптомните ефекти между парата от електронна цигара и цигарения дим в човешки бронхиални епителни клетки
Използването на електронна цигара (е-цигара) може да се разглежда като алтернатива на тютюнопушенето.
Въпреки това, поради липса на задълбочени токсикологични изследвания, абсолютната безопасност на тези продукти не може да бъде гарантирана. Целта на това лабораторно изследване беше да се изследва потенциалната токсичност на парата от е-цигара, генерирана от устройство за пушене в човешки бронхиални епителни BEAS-2B клетки, култивирани на интерфейс въздух-течност, в сравнение с цигарения дим (ЦД). Въпреки че ЦД намалява силно клетъчната жизнеспособност от 48-минутна експозиция, парата от е-цигара не предизвиква цитотоксичност до 288-минутна експозиция. Освен това, оксидативният стрес се доказва само след излагане на ЦД, с намалена секреция на GRO-ɑ от 8 минути и на IL-8 и MCP-1 след 48 минути излагане. Само слабо увеличение на секрецията на IL-6 е измерено в клетки, изложени на е-пари.
И накрая, транскриптомичните данни на експонираните клетки показват, че голям брой гени са били дерегулирани в отговор на ЦД, особено гени, участващи във важни биологични функции като оксидативен стрес и клетъчна смърт, докато парата от е-цигара предизвиква много дискретна модулация.
Тези резултати силно предполагат по-ниска токсичност на парата от е-цигара в сравнение с ЦД в клетъчната линия BEAS-2B и представляват изходна линия за по-нататъшни експериментални проучвания с по-голям спектър от модели е-цигари и течности за тях.
Used sources
Оригиналната статия публикувана в pubmed.ncbi.nlm.nih.gov можете да прочетете тук.