Митове за вейпинга
Милиони бивши пушачи в Европа вече използват редовно вейп продукти. Въпреки че са на пазара от 2007 г., все още има много дезинформация за тях, която е широко разпространена. Това само "помага" на пушачите да продължват да пушат тютюневи цигари.
Тук имаме за цел да разсеем някои от тези митове и да оставим фактите да говорят сами за себе си.
МИТЪТ: Вейпингът е също толкова вреден за вашето здраве, колкото и пушенето.
ФАКТИТЕ: Видни специалисти по обществено здраве, благотворителни организации и регулаторни органи по целия свят признават, че вейпингът е далеч по-малко вреден: 95% по-малко вреден, според Public Health England (Обществено Здраве Англия). Това е така, защото основните токсични вещества в цигарения дим се създават чрез изгаряне, а изпаряващите продукти не изгарят. Съществуват значителни научни доказателства в подкрепа на тези твърдения.
МИТЪТ: Никотинът причинява рак и е основната причина за заболяване, свързано с тютюнопушенето.
ФАКТИТЕ: Никотинът е силно пристрастяващ и никой не трябва да започва да го използва. Това обаче не е основната причина за заболявания, свързани с тютюнопушенето. Пушачите пушат за никотина, но те умират от катрана, който от своя страна се създава чрез изгаряне. Изпаряването позволява на пушачите да продължат да използват никотин без катран.
МИТЪТ: Вейпингът всъщност не помага на хората да спрат да пушат напълно.
ФАКТИТЕ: Данните както от проучвания, така и от клинични изпитвания показват, че е много вероятно пушачът да спре напълно, ако премине към изпаряване, отколкото ако спре тютюнопушенето рязко или използва заместващи никотина терапии. Данните на Евробарометър показват, че около 3 на десет вейпъри напълно спират да използват цигари. Много вейпъри, които се отказват напълно, използват нетрадиционни аромати.
МИТЪТ: Вейпингът е "врата" към тютюнопушенето за деца и млади хора.
ФАКТИТЕ: Непълнолетните хора и непушачите не трябва да използват никотин под каквато и да е форма, включително при електронни цигари, и това съобщение изглежда достига до тях. Много малко млади хора изпаряват редовно в Европа и по-голямата част от потребителите на никотин започват със стандартна кутия цигари, а не с електронни.
Used sources
Статията публикувана в eurovape.eu можете да прочетете тук.