Гласовете на вейпърите, чути в Женева по време на COP9
Тази седмица неоново розов "Вейп Автобус" на Световния алианс на вейпърите (WVA) караше по улиците на Женева, излъчвайки гласовете на вейпърите, предаващи лични истории за това как вейпингът им е помогнал да откажат цигарите и да променят живота си.
Рамковата конвенция на СЗО за контрол на тютюна (FCTC) COP9 в момента се провежда в Женева. Нейният предварителен дневен ред, публикуван на 5 август, посочи, че докладът на здравната агенция за нововъзникващите никотинови продукти, включително електронните цигари, е отложен за следващата конвенция, която ще се проведе след 2 години.
СЗО изключва вейпърите от дискусиите на COP9
В отговор на това безброй експерти по контрола на тютюнопушенето подчертаха факта, че СЗО изглежда странно щастлива от продължителното отхвърляне на научните доказателства в полза на вейпинга като инструмент за намаляване на вредите от тютюна. Освен това изпълнителният координатор на Коалицията на привържениците на намаляването на вредите от тютюнопушенето (CAPHRA) Нанси Лукас обясни, че вярва, че дискусиите и решенията за по-безопасни никотинови алтернативи всъщност ще се провеждат на COP9, при закрити врати. "Сега е ясно обаче, че това беше пълен театър, насочен към минимизиране на нарастващата реакция срещу дневния ред на СЗО срещу вейпинга", каза Лукас.
Подтикнато от тези действия, беше обявено глобално стриймване, което хоства експерти по THR и защитници на потребителите за по-безопасни никотинови продукти. Събитието се провежда, успоредно с COP9. sCope в момента се излъчва едновременно в YouTube ТУК и във Facebook от 12:00 ч. по хонконгско време в понеделник, 8 ноември.
Събития, даващи глас на вейпърите
WVA също върши своята роля. В прессъобщение на групата се казва, че не само FCTC на СЗО изключи вейпърите от участие в дискусиите на COP 9, но демонстрацията на WVA също беше бързо изгонена извън сградата на СЗО.
Майкъл Ландъл, директор на Световния алианс на вейпърите, каза:
"Днес дойдохме тук, за да се уверим, че гласовете на вейпърите се чуват и че вейпингът е в челните редици на политиките за спиране на тютюнопушенето в световен мащаб. Вейпингът може да спаси 200 милиона живота в световен мащаб и е наложително делегатите на COP9 да разберат историите от реалния живот на хора, които са успели да се откажат от тютюнопушенето благодарение на вейпинга.
Донесохме нашето послание до входната врата на СЗО и ги помолихме да слушат нашия глас. Делегатите на COP9 имат възможността да правят история и да спасяват животи, АКО подкрепят вейпинга като инструмент за преодоляване на тютюнопушенето. Нашето послание към тях е ясно: изберете науката и спасете животи", добави той.
Близо 200 милиона пушачи по света биха могли да преминат към изпаряването, алтернатива, която е 95% по-малко вредна, ако правителствата приемат регулации, които улесняват и насърчават вейпинга като средство за отказване от тютюнопушенето. Правителствата и здравните власти на Обединеното кралство, Франция, Канада и Нова Зеландия вече направиха това. И все пак СЗО води "война срещу вейпинга", отказвайки да слуша науката. Световният алианс на вейпърите призовава тази седмица СЗО и световните лидери да започнат да приемат сериозно намаляването на вредите от тютюнопушенето.
"Има риск световните лидери на COP 9 – под натиск от анти-вейпинг активисти – да настояват за въвеждането на закони, които да третират вейпинга по същия начин като пушенето. Това би означавало катастрофа за вейпърите, за пушачите и за глобалното обществено здраве. Най-добрият начин, по който можем да победим тютюнопушенето, е да популяризираме вейпинга като част от политиките за обществено здраве", заключи Майкъл Ландъл.
Used sources
Оригиналната статия публикувана в vapingpost.com можете да прочетете тук.