Дългосрочното изпаряване “значително по-безопастно от тютютнопушенето” се казва в значимо проучване Част 2
Какви са основните резултати?
Общо 181 човека са били вкючени в изследването.
Значително ниски нива на химикали причиняващи ракови заболявания, ТИН и ЛОС са намерени в пробите на бивчи пушачи, ккоито използват само електронни цигари или други заместители, сравнено с насточщи пушачи. Техните нива са били по-ниски от тези които пушат само тютюневи изделия и комбинираните пушачи.
Бивши пушачи, които използват само електронни цигари са имали знаително по-ниски нива на токсини, които са страничен продукт на ЛОС в сравнено с всички останали групи. Това е било еквивалетно на 97 % редукция сравнено с нивата на пушещите само тютюневи изделия.
Настоящи пушачи само на тютюневи изделия и настоящи пушачи с комбинирано използване са имали подобни нива на токсини и канцерогени.
Поглеждайки към никотинът, нивата в пробите от урина са били доста поодбни във всички групи. Вариации е имало в пробите от слюнка, като при тези използвали само електронни цигари и комбинирани пушачи са имали малко по-ниски нива сравнено с други групи.
Как изследователите интерпретират резултатите?
Изследователите заключват : “Бивши пушачи, които използват от известно време само електронни цигари и таива които използват само други заместители, си набавят приблизително еднакви нива никотин с тези, които пушат само тютютневи изделия, но резултатите са варирали. Дългосрочното използване на електронни цигари и други заместващи методи, но не и при комбинирано използване, са намалили значително нивата на канцерогени и токсини, сравнено с тези които употребяват само тютюневи цигари.”
Заключение
Проучването е имало за цел да установи дали има разлики в нивата на никотин и токсични химикали в настоящи пушачи и бивши такива, които използват електронни цигари или други заместващи методи.
Електронните цигари са направени, за да може потребителят да инхалира никотин, без повечето вредни ефекти от тютюнопушенето. Има много дискусии за ползите от изпаряването вместо тютюнопушенето и това е първото дългосрочно проучване, което установява ефектите от това.
Основните открития не са толкова учудващи - бивши пушачи, които използват само елктронни цигари или други заместващи методи, имат значително по-ниски нива на токсини в сравнение с тези, които пушат традиционни цигари.
Въпреки това трябва да се споменат променливите, които може да са повлияли на изследването:
- Въпреки че са направени опити да не се допускат грешки, е възможно други неизмерени фактори да са повлияли на резултатите.
- Пробите са взети от селектирани доброволци, така че откритията не могат да генерализират за всички, които са настоящи или бивши пушачи.
- Недиректно излагане на тютюнев дим, не може да бъде измерено в това изследване.
- Изследването не може да оцени ефективността на електронните цигари и други заместващи методи, като начин за спиране не тютюнопушенето.
Откритията в това изследване, може да потвърди че употребата на електронни цигари и други заместващи методи - докато снабдява с никотин - може да намали излагането на токсични химикали, които могат да доведат до ракови заболявания в тютюневите пушачи.
Това обаче важи само ако напълно спрете пушенето - използването на електронни цигари и други заместващи методи докато пушите тютюневи изделия няма да помогне.