Дългосрочното изпаряване “значително по-безопастно от тютютнопушенето” се казва в значимо проучване Част 1
“Изпаряването е одобрено от здравни експерти след първото дългосрочно изследване на ефектите върху бивши пушачи,” се казва в новините на ITV.
В електронните цигари може да се съдържа никотин, но не и много от опасните вещества каквито има в тютюневите цигари като катран и карбон моноксид. Въпреки това се води дебат точно колко по-безопастни са в дългосрочен план.
В проучването с участието на 181 пушачи или бивши пушачи, се счита за повратна точка във възприятието за електронните цигари, тъй като се смята за първото (или поне едно от първите), поглеждайки към дългосрочните ефекти върху истински потребители. Предишни изследвания от този тип са разчитали предимно на лабораторни резултати или опити вурху животни, за да определят дългосрочният ефект на електронните цигари.
Доброволците са попълнили въпросник и са дали проби на дъх, слюнка и урина. Изследователите са открили значително по-ниски нива на токсични химикали и субстанции причиняващи ракови заболявания (канцерогени) в пробите на бивши пушачи, които използват електронни цигари като част от Програма за Никотиново Заместване (ПНЗ) в сравнение с настоящи пушачи.
Друг интересен резултат, е че настоящи пушачи, които може би се опитват да спрат като преминат към електронни цигари, но продълважат да употребяват и двете, може би спестяват пари, но не влиаят на здравето си. “Комбинираните потребители” също са имали високи нива на токсини и канцерогени.
Проучването предоставя доказателство, че електронните цигарии могат да намалят вредите от тютюнопушенето, като намалят излагането на токсични химикали. Това доказателство изглежда подкрепя друг доклад на Обществено Здраве Великобритания от 2015 г., че “Електронните цигари са 95 % по-безвредни от тютюневите”.
От къде започва изследването?
Проучването е било проведено от изследователи от различни институции, включително Университетски Колеж Лондон, Инситут по Ракови Заболявания Розуел Парк и Център по Контрол и Превенция на Заболявания (и двата в САЩ). Финансирането е предоставено от Изследвания на Ракови Заболявания Великобритания.
Изследването е публикувано в рецензираният журнал : Анали по Вътрешна Медицина.
Имало е много дебати относно положителните страни на изпаряването вместо традиционните тютюневи изделия и това е първото дългосрочно проучване, което оценява ефектите. Общо казано откритията са представени достоверно в медиите във Великобритания, обаче нито едно от ограниченията, които трябва да има са били споменати.
Дейли Мирър е включил цитат на професор Кевин Фентън, националният директор на здраве и здравеопазване към Публично Здравеопазване Великобритания, който добавя: “Това проучване предоставя допълнително доказателсто, че преминаването към електронни цигари може да намали значително вредите за пушачите, със значително намаляне на излагането на канцерогени и токсини.”
Какъв тип изследване е това?
Изследването е базирано на сравнението между различни групи изложени на никотин и други тютюносвързани токсини и канцерогени:
- Настоящи пушачи, които пушат само цигари.
- Настоящи пушачи, които също са използвли екектронни цигари.
- Наастоящи пушачи, които също са използвали други форми за набавяне на никотин, като никотинови лепенки или дъвки.
- Бивши пушачи, които сега използват само електронни цигари.
- Бивши пушачи, които използват само никотинови лепенки, дъвки или подобни.
Ограниченията на това излследване включват възможността за не напълно вярна информация, тъй като на участниците са дадени въпросници, в които са обяснили за техните навици при пушене. Също така има възможност за леко объркване от други неизследвани фактори, така че откритията могат да не бъдат напълно вярни.
Какво включва изследването?
Изследователите са намерили доброволци от Лондон с помощта на реклами във вестници и онлайн, плакати в аптеки и маркетингови компании.
За да могат да се включат в изследването участниците е трябвало да бъдат:
- Настоящи пушачи, които пушат средно по поне 5 или повече цигари на ден за поне 6 месеца.
- Бивши пушачи, които са спрели да използват тютюневи изделия от поне 6 месеца.
Изследователите са целели да оценят ефектите на дългосрочната употреба на незапалим никотинов метод или електронни цигари - за минимум от 6 месеца. Те са сравнили:
- Настоящи пушачи само на цигари.
- Комбинирани пушачи - такива които пушат тютюневи изделия, електронни цигари и други методи по едно и също време.
- Бивши пушачи, които използват само електронни цигари или само други методи.
Участниците са били помолени да посетят лаборатория, като 1 час преди вземането на пробите да не са яли, пили или пушили нищо. В това време те са попълнили въпросник с въпроси от социално демографски произход и такива свързани с пушенето.
Проби от дъх, слюнка и урина са били взети, които са били изследвани за нива на никотин, канцерогени и други токсични химикали.
Това включва специфичните за тютюневите изделия нитрозамини (ТИН), които са едни от най-важните канцерогени в тютюневите изделия. Те също са се насочили към клас от токсини наречен Летливи Органични Съединения (ЛОС) като например акриламид и цианид, който освобождава акрилонитрил.
Анализите са коригирани спрямо историята на пушене на участникът, социално демографските променливи, физическо здраве и общо състояние.